info@kesifmufredati.com

Keşif Müfredatı Nedir?
: / Keşif Müfredatı Nedir?
Keşif Müfredatı Nedir?

30 yıllık deneyimlerimizden yola çıkarak, dünyadaki bütün alternatif yaklaşımları inceledikten sonra kendi kültürümüze ve milli hedeflerimize uygun bir şekilde hazırlanmış alternatif bir modeldir. Müfredatın temelini çocukların merakları oluşturur. Model; çocuğu merkeze alır, öğretmen ise rehber konumundadır.

Çocukların meraklarının kamçılandığı, keşif yapacakları zengin ortamlar oluşturulur. Bunun için okulun her yanı bir dönüşüme girer. Hareket noktamız “Var olanı dönüştür” ilkesidir. Öncelikle okulda var olan materyaller (masa, sandalye, oyuncaklar…vs.) çocukların çalışabileceği şekilde ve doğala en yakın olarak dönüştürülür. Sonra okulun bütün çalışanları ve veliler okulu doğal ve geri dönüşüm materyalleri ile zenginleştirmek için iş birliğine gider.

Keşif müfredatının en iyi şekilde uygulanması için, mesleki anlamda yeterliliklerinin en üst seviyeye çıkarmak için öğretmen, veli ve yönetici eğitimleri yapılır.

Müfredat eğitiminin içeriği projelerden oluşur. Ortalama 2 aylık periyotlar şeklinde süren projeler yaş gruplarına göre şekillenir. Projeler çocukların meraklarına göre oluşturulmuş olup sürdürülebilir kavramları içerir. Hafta hafta öğretmen kılavuzları ve veli kılavuzları gönderilir. Öğretmen bu kılavuzlardan yararlanarak her gün, her saat hangi keşif ve deneyim çevreleri hazırlayacağını, hangi soruları soracağını, nasıl gözlem yapacağını takip eder.

Arra Danışmanlık tarafından okulun Keşif Müfredatı uygulamasının online veya yüz yüze olmak üzere belirli periyotlarla takibi yapılır.

 

 

 

Tanışmak ve detaylı bilgi almak için lütfen çekinmeyin...